Отпадъците са навсякъде около нас
Планетата буквално прелива от отпадъци, чиито източник са домовете, офисите, предприятията. Боклуците са резултат на разнообразните човешките дейности като в последните десетилетия дори говорим за космически отпадъци.
Еколозите предупреждават, че примерно с настоящите темпове на генериране на пластмаса, тя може да стане повече от рибата в моретата само след 30 години. В Тихия океан вече има плаващ остров от непотребни изделия.
Вредите обаче далеч не са само за водния свят. Отпадъчните предмети и вещества крият риск за екосистемите на земята. Тревожните сигнали са все повече, но най-осезаеми са настъпващите климатични промени и изчезването на някои биологични видове. Ето защо грижата за чистотата на планетата е приоритет номер едно пред човечеството.
Основни групи отпадъци
Отпадъците могат да бъдат групирани по различни показатели като състав, източник, свойства, възможност за преработка и т.н. Според риска, които крият за населението и околната среда, те се делят на опасни и неопасни.
От друга страна лесно приложимо е разпределянето им според техния произход. Обществените сектори генерират всякакъв боклук, което превръща в широко разпространена подялбата, която свежда отпадъците до – битови, строителни, производствени и радиоактивни.
Битови
Техният основен източник са всяко едно домакинство или офис. За съжаление не се изхвърлят единствено биоразпадащите се отпадъци, а в все по-често домът е източник на неразградими и опасни боклуци.
Причината е, че в нашето съвремие повече се използват лакове, масла и други химикали, които са се превърнали е неразделна част от ежедневните нужди на хората.
Такива са :
- почистващите препарати
- различните консумативи
- лампи
- батерии
- пластмасови опаковки
- медикаменти и много други предмети и вещества ( които има във всяка се изхвърлят от всяка къща или служебно помещение)
Според действащото законодателство грижа на общинската администрация е да организира извозването и депонирането на сметта. Също така остарялата домакинска техника се събира и транспортира до обособени места за преработка. Към контейнерите за разделното събиране на боклука, съществуват вече специални съдове за непотребните дрехи и обувки.
Производствени
Предметите и веществата, които се отделят при производствената дейност, крият най-голям риск за околната среда и водите. По тази причини всяко подобна дейност трябва да спазва нормативната уредба, чиято основна цел е различните производства да имат минимален риск за населението и природата.
Пречиствателни инсталации, филтри, системи за контрол са част от разписаните задължения към всяка компания, според конкретните й производствени мощности. Основната им функция е да не се допуска замърсяване с вредни вещества на въздуха, почвите и водите.
Строителни
Освен пряко отделените при строителството боклуци, в тази група спадат и всички отпадъци от ремонтните и разрушителни дейности. Наред с бетона, цимента, тухлите, металните елементи, към тях влизат боите, лепилата, разтворите, кабелите, азбестовата изолация и много други материали. Подобно на производствените, голяма част от строителните отпадъци също крият рискове и се причисляват към опасните.
Радиоактивни
Определени руди или остатъчни продукти от производството на атомна енергия се характеризират като радиоактивни. Всички отпадъци от тази група са крайно опасни за хората и заобикалящия ни свят. Контролът върху тях е изключително стриктен и се изисква спазването на международни стандарти и правила при боравенето с подобен боклук.
Неправилното му съхранение също е опасно. Преработката на подобни отпадъци е сложен процес, след което те се „погребват” в специални хранилища, за да не достигнат до почвата и подпочвените води.
Класификация на отпадъците
Екоекспертите сочат два основни начина за справяне с големия проблем, в който се е превърнало повсеместното натрупване на огромни количества отпадъци.
От една страна се търсят варианти за тяхното унищожение, преработка или повторно влагане в употреба. От друга страна, все повече се апелира към намаляване на темповете и количествата на отделяне на боклуците.
На дневен ред е и друга неотложна задача. Все по-тревожно е обстоятелството, че през годините в различни депа са складирани остарели предмети и вещества, за които няма нужната днес информация за техния произход и състав.
Те могат да бъдат максимално оползотворени едва след като тези събирани във времето количества се сортират и обособят по определени стандартни критерии.
С цел избягване на подобни и други проблеми, действащите нормативни документи налагат класификация на отпадъците. Това е начин за тяхното идентифициране, което задължително се извършва от техния източник, т.е. компанията, която ги генерира. В основата на тази подялба на предметите и веществата е произходът им и оценката за наличие на опасни вещества.
Актуалната национална наредба за класифициране е в съответствие на съществуващия Закон за управление на отпадъците. В прилаганата класификация е базиран код от шест цифри, които дават информация за различни характеристики на боклука.
Примерно, кодът за хартия се различава от този за електроника. Когато отпадъкът е опасен се поставя след общото му обозначението допълнителен знак.
Критериите, които са в основата на общоприложимото деление, са свързани с :
- източника
- произхода
- състава
- свойствата (на самия отпадък и/или на суровините и материалите, които са използвани в даденото производството)
Използваните правила следват законодателството, което от своя страна е съобразено с международните стандарти. Една от съществените роли при управлението на отпадъците е отделянето на опасните. Това е важен процес, който има основно значение при тяхното последващо третиране.
Понякога остатъчните продукти от дадена производствена дейност могат да придобият нови характеристика в определена среда или в контакт с други вещества. По тази причина класифицирането е важно задължение на стопанските субекти в процеса на опазване на природата и грижата за безопасността на населението и животинските видове.
Общият подход при характеризиране на изхвърлените предмети и веществата също така е гарант за недопускане на вредни въздействия.
Правилното разделение помага за поредица от дейности, които са свързани със спазване на нормите за транспорт, обработка или влагане в нови производства, за да няма вариант да се допусне рискови суровини да се вложат при изработката на нов продукт. Класифицирането касае и важните процеси, свързани с опаковане, етикетирането и депонирането.
Стъпки при характеризиране на боклука
Те съответно са следните няколко подред :
- Първо трябва да се определи дали конкретният отпадък е необходимо да бъде класифициран.
- Ако попада в посочения списък, то той следва да получи своя код.
- Необходимо е да се оцени правилно ли е извършено класифицирането по посочените цифри за идентификация.
- Отбелязване дали отпадъкът или негови съставни елементи са опасни.
- Степенуване и оценка на опасните съставки или свойства на отпадъка.
Процесът изисква познания и опит, които притежават консултанти или обучени специалисти, които са запознати с нормативната база и имат опит в нейното прилагане.